dochód pasywny online

Dochód pasywny przez internet – jak zacząć?

Najbardziej pożądaną formą zarabiania pieniędzy dla większości ludzi jest tzw. dochód pasywny. Hasło to często łączone jest z formą wolności finansowej, gdzie osoby które ją osiągną mogą żyć i wydawać pieniądze bez konieczności ich zarabiania w pracy. Każda osoba, która pragnie zarabiać duże pieniądze chce posiadać stały dochód pasywny przez Internet lub w innej formie. W świecie biznesu i finansów jest on wręcz „świętym Graalem”. Jednak w jaki sposób go osiągnąć i jak zacząć?

Jak wygląda dochód pasywny?

W modelowym przykładzie idea dochodu pasywnego, to sytuacja w której po wypracowaniu sobie tzn. “wolności finansowej” nie musimy angażować swojego czasu, ani pracy, by czerpać zyski finansowe z naszych działań. Wystarczy, że raz na pewien czas „przypilnujemy biznesu”, jednak nie musimy wkładać w dochód pasywny swojej energii każdego dnia, jak w pracę na etacie.

Przykład dochodu pasywnego

Doskonałym przykładem dochodu pasywnego mogą być odsetki na lokacie bankowej. Pieniądze po prostu wpłacamy na konto, a bank co miesiąc wypłaca nam odsetki od tejże lokaty. Oczywiście jest to dość duże uproszczenie, ponieważ, by zarabiać pasywnie w tej formie trzeba zgromadzić najpierw dość spory budżet pieniędzy, a od zysków musimy odliczyć jeszcze „podatek Belki”. Nie oznacza to równocześnie, że istnieje całkowicie pasywny system zarabiania, bo zawsze będziemy musieli dołożyć starań, by sprawdzić, np. w tym przypadku czy lokata się nie skończyła i nie musimy jej odnowić lub czy jakieś warunki się nie zmieniły w banku.

Dochód pasywny przez Internet – jak zacząć?

Myślę, że każdy chciałby znaleźć się na etapie szeroko-rozumianej wolności finansowej, gdzie posiada wypracowany dochód pasywny, który pozwala mu na zażegnanie pracy na etacie i podjęcie dowolnych działań w swoim życiu. Jednak jeżeli chcemy uzyskać zyski pasywne, np. przez internet to musimy jakoś zacząć. Zgromadzenie kapitału wiąże się z włożoną w to pracą i te pieniądze należy zarobić. Mało kto w łatwy sposób otrzymuje na start duże pieniądze, np. w spadku, a nawet jeżeli już je posiada, to należy zdecydować, w jaki sposób zainwestuje je, by czerpać wspomniany dochód pasywny.

Dochód pasywny – jak oszczędzać pieniądze?

Przechodzimy do najważniejszych punktów powyższej publikacji. Uzyskanie dochodu pasywnego jest możliwe, jednak wiąże się z większą lub mniejszą ilością przepracowanych i poświęconych godzin, by zdobyć odpowiedni kapitał oraz doświadczenie w zarabianiu pieniędzy. Dochód pasywny pozwala nam na systematyczne wynagrodzenie w długim okresie, jednak często najpierw musimy ciężko pracować i stworzyć coś inwestując swój czas i pieniądze, a równocześnie odmawiając sobie przyjemności, na które decydują się nasi rówieśnicy, którzy żyją w trybie najczęściej “od weekendu do weekendu”.

Jakie są sposoby uzyskania dochodu pasywnego?

Na początku swojej drogi, ku wolności finansowej, warto zapoznać się ze sposobami na dochód pasywny i głębszym poznaniem ich trybów działania. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów dochodu pasywnego, które oczywiście można łączyć.

1.       Zarabianie na programach partnerskich

– tu dobrym przykładem jest moja strona. Udostępniam wiedzę na temat tego, jak działa zarabianie w marketingu afiliacyjnym. Każdy może skorzystać i bez wkładu własnego „dorobić sobie” poznając system zarabiania w ten sposób. Gdy ktoś kupi produkt lub założy konto korzystając z Twojego linku polecającego, to zarobisz za to prowizję za pozyskanie nowego klienta. Można oczywiście „pozyskać siebie jako klienta” i w zamian za testy otrzymać wypłatę. Wielkość zarobków jest nieograniczona i zależna od tego, ilu nowych klientów jesteś w stanie pozyskać.  

2.       Szybkie sposoby zarobku internetowego polegające na testowaniu kont, aplikacji i usług

– często firmy płacą za przetestowanie swoich usług, czy konta nowym użytkownikom. W ten sposób chcą pokazać jakie zalety posiadają ich produkty oraz próbują pozyskać i utrzymać nowych klientów. My możemy przetestować, odebrać bonus pieniężny i w przypadku, gdy nie jesteśmy zainteresowani – bez żadnych konsekwencji – zrezygnować. Możemy jednak korzystać i polecać dalej użytkownikom równocześnie zarabiając. A jeżeli potrafimy posługiwać się, np. social media i tam to promować, to nie musimy często inwestować pieniędzy, a jedynie dobrze „zareklamować” produkt.

3.       Zarobki z reklam internetowych

– wystarczy stworzyć serwis internetowy w postaci witryny lub kanału YouTube, gdzie będziemy udostępniać użytkownikom ciekawe oraz angażujące treści za darmo. Ważne, by strona była popularna i generowała ruch. W ten sposób możemy zarabiać pieniądze z wyświetlanych przez użytkowników reklam.

4.       Zarobek ze sprzedaży własnej książki lub ebooka

– napiszesz ją raz (np. poświęcając rok), a czerpać zyski możesz latami, dopóki będzie ona aktualna i znajdą się zainteresowani jej kupnem. Możesz sprzedawać książkę np. online i czerpać dochód pasywny przez internet. Wysokość zarobków będzie tu zależała nie od czasu, a od popularności Twojej publikacji i ilości sprzedanych egzemplarzy.

5.       Inwestowanie w giełdę

– możesz zacząć zarabiać na giełdzie, gdzie po wpłaceniu kapitału inwestujesz wykupując i sprzedając, akcje spółek. Doskonałym przykładem brokera giełdowego, jest Trading212 który jest opisany na naszej stronie i czasem przyznaje premię powitalną w postaci pieniędzy na start.

6.       Zarobek ze sprzedaży kursu internetowego

– analogicznie do przykładu własnej książki, możemy stworzyć kurs internetowy i sprzedawać go, np. na swojej stronie. Kurs tworzymy raz, a zyski możemy czerpać latami, jedynie od czasu do czasu aktualizując jego treść. Warto dbać jednak o promocję takowego kursu.

7.       Dochody z patentów i praw autorskich

– artyści otrzymują wynagrodzenie w zamian za swoje dzieła, które stworzą raz, a zyski przynoszą im całymi latami. Warto jednak dbać o to, by dobra intelektualne w tym przypadku nie były kopiowane bez zgody autora, bądź uiszczania opłat.

8.       Zarabianie pieniędzy na lokacie lub koncie oszczędnościowym

– ten sposób dochodu pasywnego został opisany już wcześniej. Wymaga jednak zgromadzenia sporego kapitału pieniędzy, jednak jest bezpieczny.

9.       Stworzenie i zarabianie z porównywarki

– możemy stworzyć i rozwijać stronę internetową, która będzie porównywarką, np. stron lub produktów. Pozwala ona na zarabianie przy pomocy wspomnianej już wcześniej afiliacji oraz reklam.

10.   Zarabianie ze stworzonego sklepu internetowego

– zacznij od niszowego sklepu, gdzie będziesz sprzedawać produkty online. Jeżeli wypromujesz go, to będzie on mógł być źródłem Twojego dochodu pasywnego. Możesz również promować czyjeś produkty przy pomocy marketingu afiliacyjnego.

11.   Stworzenie własnego biznesu

– rozwiń własny biznes i odpowiednią kadrą zarządzającą. Wraz z czasem, jako właściciel będziesz mógł czerpać co raz większe korzyści z pracy innych, a firma będzie co raz bardziej „samodzielna”. Biznes możesz skalować i zatrudniać kolejne osoby.

12.   Zarabianie ze stworzonej aplikacji mobilnej lub gry

– jeśli zyska ona dużą popularność, to możesz zarabiać poprzez opłatę za pobranie lub z wyświetlanych w niej reklam.

13.   Dochodu z marketingu sieciowego MLM

– to dość specyficzny rodzaj biznesu, w którym budujesz podległą sieć sprzedaży. Im więcej osób będzie zarabiało z twojego polecenia w tym systemie, tym więcej pieniędzy zarobisz pasywnie.

14.   Zarabianie na wynajmie mieszkania

– zarabiaj pieniądze pasywnie z wynajmowania mieszkania innym osobom. Możesz wynajmować je krótko-terminowo (np. Airbnb) lub długo-terminowo. Możesz wynajmować oddzielnie pokoje lub np. cały dom. Jest to równocześnie najbardziej kosztowny, bezpieczny i trwały sposób na przychody zdalne.

15.   Zarabianie na flipach nieruchomości

– możesz pośredniczyć w kupnie i sprzedaży mieszkania, gdzie inwestorowi który pragnie kupić nieruchomość możesz znaleźć atrakcyjną ofertę i zarobić w zamian za przekazanie informacji.

16.   Wypromowanie i zarabianie na swoim kanale YouTubue

– jeżeli twój kanał zyska publikę i popularność, to będziesz móc zarabiać i czerpać przychody z wyświetleń Twoich filmików.

17.   Darowizny

– rozdawaj coś za darmo, np. content lub wiedzę i proś ludzi o darowizny.

18.   Zarabianie jako ekspert

– zainwestuj czas w rozwój, by stać się specjalistą w wybranej branży i sprzedawaj swoją wiedzę zainteresowanym osobom. Przykładem może być pozycjonowanie, gdzie możesz zarówno w teorii i w praktyce rozpocząć swój rozwój już teraz, by za kilka lat czerpać z tego zyski w marketingu internetowym, który prężnie rozwija się wraz z postępem internetu.

19.   Zarabianie na dywidendzie z posiadanych udziałów w firmach

– niektóre firmy wypłacają swoim udziałowcom część swojego zysku. Mogą robić to raz lub kilka razy w ciągu jednego roku.

20.   Dochody z funduszy inwestycyjnych

– możesz zarabiać przy pomocy funduszy inwestycyjnych, którym powierzysz swój kapitał.

21.   Zarabianie na wypożyczalni

– możesz zainwestować swoje pieniądze i otworzyć, np. wypożyczalnię aut ekologicznych lub wypożyczalnię sprzętu specjalistycznego w dowolnej branży. Zainwestujesz raz, a zyski możesz czerpać cały czas.

22.   Zarabianie jako anioł biznesu

– zainwestujesz w powstający biznes i ustal, jaki procent zysku będzie trafiać do Twojej kieszeni.

23.   Zarabianie jako wynalazca

– opatentuj coś, co może zyskać szerokie zastosowanie i generować zyski lub zostań odkupione przez dużą firmę.

24.   Stworzenie i zarabianie na własnej marce

– możesz zaprojektować np. własną markę ubrań lub butów i sprzedawać je w internecie. Na początku musisz włożyć wysiłek w projekty, wzory i marketingu, jednak z czasem możesz czerpać co raz to większe zyski, przy co raz mniejszym nakładzie pracy, jeżeli wypromujesz swój brand.

25.   Stworzenie systemu zarabiania lub franczyzny

– jeżeli stworzysz skutecznie działający system model biznesowy, to możesz go dalej sprzedawać i czerpać w ten sposób dochód pasywny.

26.   Handlowanie domenami

– możesz kupić domeny o chwytliwych nazwach lub z historią do pozycjonowania, po czym sprzedawać je po czasie z zyskiem. Jeżeli uda Ci się przechwycić wartościową domenę, to może ona stać się łatwą drogą do stworzenia również nowego biznesu, który pozwoli na zarabianie pieniędzy w internecie.

Podsumowanie

Jest wiele sposobów na dochód pasywny. Różnią się one poziomem trudności, wymaganym kapitałem pieniędzy lub czasu, czy branżą. Warto na początku zrobić odpowiedni research i wybrać coś, w czym będziemy czuć się dobrze. Szukajmy sposobów, które wymagają jednorazowego wykonania pracy, a czerpania zysków wielokrotnie, zaś gdy posiadamy zaoszczędzony kapitał, to starajmy się, by pracował dalej i „pieniądz robił pieniądz”. 

Z czasem, jeżeli będziemy pracować mądrze i wyciągać wnioski, możemy uzyskać upragniony dochód pasywny oraz poczucie wolności finansowej.

Dodaj komentarz i podziel się z innymi swoją opinią:)